Vizajizm

Vizajizm

Vizajizm

Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulunun 25-26 Şubat 2009 tarihli toplantısında kabul edilen dişhekimlerinin elektronik ortamlarda yapacakları yayınlarda uymaları gereken etik kurallar gereğince vaka fotoğrafları yayınlayamamaktayız. Vaka fotografları için kliniğimizi ziyaret edebilir yada +90 212 291 41 00 arayabilirsiniz.


Vizajizm, anlamı Fransızca visage yani “yüz” kelimesinden geliyor.
Bu kavram İlk olarak 1930’lu yılların başında mimarlar tarafından kullanılan bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Yöntemin diş estetiğinde uygulanabileceğini ilk düşünen ise Brezilyalı diş hekimi Braulio Pa olucci olmuştur. Vizajizmle günümüzde uygulanan standart gülüş tekniğine karsın ,estetikle ilgili : kişinin sadece dış görünüşünün değil; psikolojik yapısının , davranış kalıplarının ve yerleşik alışkanlıklarının hatta SAÇ tarama şekilllerinin bile bu çalışmalara dahil edilmesi gerekliliği bildirilmiştir.

Vizajizm nasıl uygulanır?

İlk olarak hastanın yüzünün fotoğrafı çekilir.
Hastayla kendi temel karakteri özellikleri ile ne istediğine dair arzu ve isteklerini ifade eden bir görüşme yapılır.
3 boyutlu gülüş tekniği ile hastalar kendilerine uygun seçeneğe doktorlarıyla ortak karar verirler Gerekirse yüzünde 3 boyutlu görüntüsü üzerinde plastik cerrahla da konsültasyon yapılarak uygun alternatifler tespit edilir bu bir harmonizasyondur. Tek basına bir dişin diş tek basına bir burunun yada tek basına bir kepçe kulağın düzeltilmesi bazen yeterli olmayabilir.

Hastalar hakkında elde edilen tüm bilgiler yapılacak tedavide kullanılır. Sonuç tüm ekiple hastayla paylaşılır…

Bu tür çalışmalarda yüzümüz ;yüzümüzün bölgeleri; alın bölgemiz, burun bölgemiz, dudak bölgemiz, çene bölgemiz dişlerdeki altın oranlar vb… buna benzer donelerin hepsi sizin karakteriniz ve davranış kalıplarınızla ilgili ipuçlarını doktorunuza verir. Alına bir bakarsınız oranlamalar normaldir ama mimik kaslarınızı çok fazla kullanıyorsunuzdur bu durum; belki sizin çok daha fazla yaslı görünmenize sebep oluyordur.. Sonra neler olup bittiğini daha iyi anlamak için resimler modeller tartışmaya açılır. Burada diş hekimi, plastik cerrahınız ,hasta , hatta laboratuarınız, herkes fikrini ortaya atar ve sonucunda 3 boyutlu bizim ne istediğimize dair maketler ortaya çıkar…Burada amaç sadece mekanik estetik değil; kişinin ruhunu da yapısını da içeren onu yansıtan protezlerin uygulamaların kişilere yansıtılmasını amaçlanmasıdır. Bazen dr olarak sunu da hep düşünmüşümdür. Kişinin ruh ve karakterini anlamak için belirli bir zamanda hastayla zaman geçirmek gibi. Örneğin telefonda nasıl konuşuyor. Arkadaşlarına hitap tarzı nasıl giyimi mimik kaslarını nasıl kullanıyor vb vb. günlük hayatta onu fotoğraflamak arşivlemek gibi. Bana hep önemli gelmiştir… Sadece salt klinikte fotoğraflamanın yanında kişilerin günlük hayattaki davranışlarını da fotoğraf karelerine yansıtmak arşivlemek bana biraz daha anlamlı gelmiştir……

Örneğin: inatçı biriyseniz diş tasarımınız bu özelliğinize göre düzenlenir daha agresif hatlar ortaya konur. Yada, “Aslında ben inatçı yönümü törpülemek ve daha ılımlı biri olarak görünmek istiyorum” diyorsanız farklı bir tasarıma sahip modeller uygulamalar daha yumuşatılmış hatlar içeren modeller size uygulanır. Bu yöntemde önemli olan sizin hisleriniz hissettikleriniz ve duygularınızın yansıtılması ve ekibinde bunu hissedebilmesidir.

Bu tür çalışmaları aslında sanki hani terzilerin kişiye özel giysi diye uyguladıklar Haute couture” (kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise anlamına gelen ve Fransızca”dan gelen bir moda terimidir. Tam karşılığı ise “ısmarlama”dır. ) çalışmalarına benzetebiliriz
Bu çalışmalar gösteriyor ki estetik diş hekimligininde diş hekimliğinin içerisindeki diğer bilim dalları gibi zaman içerisinde başlıbaşına bir bilim dalı olacağını; ve içerisinde hani yemeğe katılan bir tutam tuz yada bir ressamın tuvaline vuracağı son bir fırça darbesi gibi gülüşümüze yüzünüze katılacak bir rotuşun bile bize nasıl bir anlam kazandırdığının farkında olmamızı sağlayacaktır.

Sonuçta…. Yeni gelişen kişiye özel vizajizm kavramı; yüz uygulamaları: protezler; içerisinde; diş doktorunun plastik cerrahın hastanın laboratuvarın hemşirenin vb tüm bu konuda çalışanların katkısını içeren bir multidisipliner yaklaşım olduğu… Burada amaç klasik standart herkeste aynı olan şeyleri fabrika gibi yaratmak uygulamak aynı görünüşe sahip kişiler ordusu oluşturmak yerine; kişinin mizacına yapısına ruh haline uygun onu o yönde motive edecek çalışmaların ortaya çıkartılmasının sağlanmasıdır.