Ağız ve Diş Bakımı Uygulamaları

Sıkça Sorulan Sorular

Ağız ve Diş Bakımı Uygulamaları

Ağız Bakımında Neler, Nasıl Kullanılmalıdır?

Her birey bir şekilde ağız bakımını yapıyor. Sağlıklı bir ağza sahip olmak doğru uygulamaları yapmak ve hekim kontrolünde olmak ile olacaktır.

Diş Fırçası

İyi bir diş fırçası baş kısmı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığı söylemek doğru olmaz.
Diş temizliğini asıl diş fırçası yapar, diş macunu değil. Diş macunu, aşındırıcı ve köpürücü özelliği ile bakteri plağını gidermeyi kolaylaştıran, ağıza hos bir koku veren ve fırçalamayı zevkli hale getiren bir yardımcıdır.
Diş fırçanızı kullandıktan sonra iyice yıkayın ve bir bardak içine, fırça başı yukarıda olacak sekilde koyup açıkta kurumasını sağlayın. Doğru bir şekilde kullanıldığında, bir diş fırçasının ortalama ömrü 2,5 – 3 ay dır.
Diş Macunu seçiminde en ideali piyasada bulunan tadı ve kokusu hoşunuza giden bir ürünü kullanmaktır. Ancak öyle reklamlarda sunulduğu gibi birkaç santim değil her fırçalamada sadece bir nohut büyüklüğünde macun kullanmanız yeterlidir.
Diş fırçalamada hedef, dişlerin yüzeylerindeki besin artıklarını ve bakteri plağını tümüyle ortadan kaldırmaktır. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka dişlerinizi en az iki kere fırçalamanız gerekmektedir. Dişeti probleminiz yoksa orta sert diş fırçası kullanabilirsiniz. En az günde bir kez diş ipi dişlerin arasında kalan plağın etkin bir biçimde uzaklaştırılması için kullanınız. Son olarakta dilinizin fırçalamanızağız kokusu oluşumunu engellemek ve dil yüzeyinin sağlığı açısından önemlidir.
Ayrıca kuron, köprü gibi sabit protezi olan hastaların özel diş ipi ve ara yüz fırçası denilen ürünleride kullanması gerekmektedir. Ağız duşu gibi elektrikli aletlerle elektrikli diş fırçaları hastanın ağız yapısı ve sağlığı açısından kullanması gereken yardımcı cihazlar olmaktadır.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Bu amaçla diş fırçası diş ile dişetinin birleştiği yere 45 derece açıyla yerleştirilir.
Dişetinden dişe doğru ( üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çenede aşağıdan yukarıya doğru ) fırça döndürülerek, kılların süpürme hareketi yapması sağlanır. Sonra, bir fırça boyu öne getirilerek aynı hareket tekrarlanır ve diğer tarafın sonuna kadar ilerleyerek çenedeki bütün dişlerin dış yüzeyleri temizlenir. Ancak, ayni şekilde dişlerin damak taraflarının da fırçalanması unutulmamalıdır.
Son olarak, dişlerin çiğneyici yüzeyleri, ileri geri hareketlerle fırçalanır. Bu fırçalama yönteminde, genellikle ilk birkaç gün bilek ve ön kol kasları döndürme hareketinden dolayı yorulabilir, fakat kısa sürede alışkanlık kazanılır.

Sert Diş Fırçası Daha Iyi Temizler mi?

Hayır. İyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaları kullanılması uygundur. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir.

Beyazlatıcılı Diş Macunları Dişlere Zarar Verir mi?

Beyazlatıcılı diş macunları zamanla dişlerde aşınmalara neden olduğundan kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Karbonat Ve Tuzla Fırçalamak Dişleri Beyazlatır mı?

Hayır, beyazlatmaz. Tam tersi aşındırarak zarar verebilir.

Diş Macununu Fazla Kullanmak Dişleri Çizer mi?

Hayır. Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise ‘mercimek tanesi’ büyüklüğünde olmalı.

Dişler, Macun Ve Fırça Islatılarak Mı Fırçalanmalı?

Hayır. Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü: fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sıvı ağızda mevcuttur..


Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulunun 25-26 Şubat 2009 tarihli toplantısında kabul edilen dişhekimlerinin elektronik ortamlarda yapacakları yayınlarda uymaları gereken etik kurallar gereğince vaka fotoğrafları yayınlayamamaktayız. Vaka fotografları için kliniğimizi ziyaret edebilir yada +90 212 291 41 00 arayabilirsiniz.