İmplantoloji

İmplantoloji

İmplantoloji

implant.jpg

İmplantlar, kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen ,titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Lokal anestezi altında yarım saat kadar süren bir operasyonla yerleştirilirler.Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanır. İmplantların yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir. Son yıllarda beklenmeden protez yapılması konusunda araştırmalar vardır.

İmmediat yükleme denen bu yöntemde dokunun durumu,implant bölgesi,yerleştirme sırasında uygulanan tork kuvveti,laboratuar gibi bir çok kriterin birbiriyle tam uyumlu olması gerekmektedir. Bu ilişkilerdeki minimal uyumsuzluklar implantın kaybıyla sonuçlanacağı için bekleme sürelerine tam olarak uyulması hastanın menfaatinedir. Çekim boşlukları ve iyileşmiş kretlere uygulanan implantların, yapılan erken yükleme altındaki reaksiyonları karşılaştırılmış, sonuçta immediyat (hemen)yüklemede %20 kayıp riski tespit edilmiştir.

Kimlere implant yapılabilir?
•Puberte (buluğ çağı) dönemini bitirmiş erişkinlere
>İMPLANT buluğ çağı tamamlanmadan yapılamaz. Ancak çeşitli yer tutucularla boşluk dişlerin yeri buluğ çağı tamamlanana kadar korunmalıdır. Yoksa dişler boşluğu kapatmak için hareketlenip çeşitli çapraşıklıklar meydana gelebilir
•Genel sağlık durumunu etkileyen hastalıkları olmayanlara
•Diyabetlilerde, diyabeti kontrol altında ve regüle olanlara
•İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu bulunanlara(ÜST ÇENEDE SİNÜS YÜKSELTME ALT ÇENEDE FARKLI AUGMENTASYONLARLA YETERSİZ KEMİK DOKUSU BULUNANLARA BİLE ARTIK İMPLANT YAPILABİLİYOR!)
•İmplant yapmak için üst yaş sınırlaması yoktur7

Hangi durumlarda implamant yapılır ?

1.Tek diş eksikliğinde
Tek diş eksikliğinde tedavi alternatifleri çoktur. Ama en koruyucu yöntem implanttır.Tek bir diş eksikliği için hareketli protez kullanılması artık çok çok eskilerde kaldı ama hala tek diş eksikliği için yandaki dişler küçültülerek köprü dediğimiz protezler rutin olarak yapılıyor.İmplantlar yandaki dişlerinize dokunmadan kayıp dişlerinizi yerine getiren eşsiz bir tedavi seçeneğidir.

2.Birkaç diş eksikliğinde
implamant4.jpgYine burdada en koruyucu alternatif implanttır.

 

 

 

 

 

3.Hiç dişi olmayanlarda
implant2.jpgTüm dişlerin kaybedildiği durumlarda implant uygulamaları alternatiflerinin yanında gerçekten tıbbın bir mucizesi gibi size sabit dişlere yeniden kavuşma olanağı sunuyor. Yada 2-3-4 adet implant yapılıp üzerine hareketli protez yapılıp tutuculuk arttırılabiliyor.
4.Kemik yetersizliği durumlarında
Üst çenede ve alt çenede uzun süreli dişsizlik durumlarında ciddi kemik kayıpları olabiliyor. Ama bu durum artık implant yapılmasına engel teşkil etmez.Çeşitli kemik greftleriyle kemiğin seviyesi arttırılarak implant uygulaması yapılabilir.Örneğin soldaki resimde üst çenede sinüs lifting operasyonu ile kemik seviyesi yükseltilerek çok rahatça implant için yer kazanılabilir.

İmplant Yerleştirilerken veya Daha Sonra Ağrı?

Normal cerrahi prosedürde implant lokal anestezi altında yerleştirilir ve işlem ağrılı olmaz. Ancak 3-4 saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Rahatsızlığın şirddeti hastadan hastaya değişir ancak bir çok hastada çok önemli bir şikayet olmamaktadır. Bazı hastalarda operasyonu takip eden birkaç gün değişik şiddette ağrı görülür. Şişme, veya bölgede renk değişikliği de görülebilir.

İmplantlar Çene Kemiğine Bağlanırken Dişsiz mi Kalmak Zorundayım?

Normal prosedür implant yerleştirildikten 2 hafta sonrasına kadar hastanın protez kullanmamasıdır. Ancak günümüzde her hasta ayrı bir vaka olarak değerlendirilmekte ve uygun durumlarda hastalara daimi protezin yapılmasına kadar implant üzerine basınç gelmeyecek şekilde planlanmış geçici protezler yapılmaktadır.

İmplantlarda Neden Titanyum Kullanılıyor?

Titanyum kemikle bağlanması çok iyi olan ve doku tarafından kabul edilirliği en yüksem materyaldir. Yerleştirildikten sonra vücudun bir parçası haline gelir. Bu da implanta maksimum dayanıklığı sağlar.

İmplant Uygulamasından Sonra Neler Yiyebilirim?

Yerleştirilen implantın aşırı yükten korunması için daha yumuşak besinler ve sıvı gıdalarla beslenmeniz gerekebilir. Bu konuda gerekli uyarılar diş hekiminiz yapacaktır.

Bir garanti verilebilir mi?

Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Ancak her tür tıbbi müdahalede olduğu gibi implantlar için de garanti vermek mümkün değildir.

İmplant Pahalı bir tedavi midir?

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.


Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulunun 25-26 Şubat 2009 tarihli toplantısında kabul edilen dişhekimlerinin elektronik ortamlarda yapacakları yayınlarda uymaları gereken etik kurallar gereğince vaka fotoğrafları yayınlayamamaktayız. Vaka fotografları için kliniğimizi ziyaret edebilir yada +90 212 291 41 00 arayabilirsiniz.