İmplant ve Cerrahi İşlemler

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant ve Cerrahi İşlemler

İmplant Çene Kemiğine En Uygun Şeki̇lde Seçilir Ve Uzman Hekim Yaparsa Düşme Riski %1 Oranina Kadar Düşer Mi?

Evet. Tabiki hasta da doktorunun öneri ve tembihlerine uymalı.

Çeki̇len 20 Yaş Dişinin Yerine Diş Yaptırmaya Gerek Var mı?

Hayır.

Çürük Diş Çeki̇ldikten Sonra Pis Kanı Akıtmak İçin Çeki̇len Dişin Yerini Kanatmak İyi midir?

Hayır. Diş çekiminden sonra, çekim boşluğuna hastanın yaptığı müdahaleler sonucu bölgenin sürekli kanatılması ya da pıhtının uzaklaştırılması, diş çekimi yapılan yerin iltihaplanmasına neden olur. Oluşan pıhtı korunmalıdır.

Diş Firçalarken Diş Etlerinin Kanamasi İyi midir?

Hayır. Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalı..

Diş Ağrıyınca Dişin Üzerine Aspirin, Rakı, Kolonya, Tütün Ve Tuz Koymak Ağrıyı Keser mi̇?

Hayır. Alkol ve alkol içerikli maddelerin diş ve diş eti bölgesine uygulanması sonucu diş etlerinde ‘alkol-aspirin yanığı’ denilen komplikasyonlara neden olur. Dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin (tütün, tuz vb.) de ağrı kesici özellikleri yoktur. Ağrı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar.

Çekim İçin Kullanılan Lokal Anestezikler Morfin İçerir mi ve Bağımlılılık Yapar mi?

Hayır. Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddeler morfin içerikli değildir; alışkanlık yapmaz. Morfin, tıp alanında sınırlı vakalarda kullanılan bir ilaçtır.

Süt Dişlerinin Zamanından Önce Çeki̇lmesi Doğru mu?

Yanlış. Süt dişleri daimi dişlere rehberlik yapar. Zamanından önce çekilmek zorunda kalsa bile yerine yer tutucu yapılmalıdır.


Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulunun 25-26 Şubat 2009 tarihli toplantısında kabul edilen dişhekimlerinin elektronik ortamlarda yapacakları yayınlarda uymaları gereken etik kurallar gereğince vaka fotoğrafları yayınlayamamaktayız. Vaka fotografları için kliniğimizi ziyaret edebilir yada +90 212 291 41 00 arayabilirsiniz.