Estetik ve Ortodonti

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik ve Ortodonti

Estetik Diş Doğuştan Olur, Çarpık Dişten Kurtuluş Yok Mudur?

Hayır. Dişte şekil bozukluğunu düzeltme , dişler ağızda mevcut olduğu sürece her yaşta uygulanabilir. Ortodonti tedavi sayesinde ya da porselen kaplama(lamina) sayesinde; dişler mevcutsa, her yaşta, düzeltme yapılarak, güzel gözüken dişlere sahip olunabilir.

Diş Teli Sadece Çocuklarda Değil Yetişkinlerde De Kullanılır mı?

Evet. Artık erişkin ortodontik tedaviler de enaz çocuklar kadar yaygınlaşmıştır.

Beyazlatma (bleaching) Dişleri Daha Da Sarartır mı?

Tabiki hayır. Beyazlatma; normal diş rengini daha da açmak için yapılır. Beyazlatmanın ilk yapıldığı dönemlerde; kahve, çay ve sigara gibi dişleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Beyazlatmayı yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanın hiçbir yan etkisi yoktur.

Diş Taşı Temizliği Dişin Minesine Zarar Verir mi?

Hayır. Diş taşı temizliği doğru uygulandığı takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü diş taşı temizliği işleminde; diş dokusundan değil, diş yüzeyine ait olmayan oluşumlar (plak, diş taşı) uzaklaştırılır.

Diş Taşları Temizlendikten Sonra Daha Çok Diş Taşı Oluşur mu?

Hayır. Düzenli ve doğru fırçalama diş taşı oluşumunu engeller. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü sayesinde; iyi fırçalayamadığımız alanlarda oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmiş olur. Bunun da herhangi bir zararı yoktur.

Hareketli Protezler Çamaşır Suyuna Konursa Beyazlar mi?

Hayır. Hareketli protezleri çamaşır suyuna koymak zararlıdır. Protezin kırılganlığını artırır ve protezin ömrünü azaltır. Protezler için özel temizleme tabletleri vardır; onlar kullanılmalı.


Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulunun 25-26 Şubat 2009 tarihli toplantısında kabul edilen dişhekimlerinin elektronik ortamlarda yapacakları yayınlarda uymaları gereken etik kurallar gereğince vaka fotoğrafları yayınlayamamaktayız. Vaka fotografları için kliniğimizi ziyaret edebilir yada +90 212 291 41 00 arayabilirsiniz.